Secondary Antibodies
Secondary antibodies bind to a primary antibody to assist in detection, amplification, sorting, and purification of target antigens, and are used in various biochemical techniques/assays (e.g., ELISA, western blot (WB), immunohistochemistry).
Goat Secondary Antibodies
(25,147)
Rabbit Secondary Antibodies
(7,458)
Mouse Secondary Antibodies
(5,044)
Donkey Secondary Antibodies
(2,427)
Rat Secondary Antibodies
(1,349)
Sheep Secondary Antibodies
(710)
Chicken Secondary Antibodies
(412)
Bovine Secondary Antibodies
(177)
Horse Secondary Antibodies
(82)
Hamster Secondary Antibodies
(78)
Pig Secondary Antibodies
(72)
Alpaca Secondary Antibodies
(64)
Biosimilar Secondary Antibodies
(12)
Human Secondary Antibodies
(4)
Duck Secondary Antibodies
(3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1,066
–
1,080
of
42,851
results
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C and protected from prolonged exposure to light. Do not freeze. The monoclonal antibody was purified from tissue culture supernatant or ascites by affinity chromatography. The antibody was conjugated to the dye under optimum conditions that minimize unconjugated dye and antibody. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Human |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | HER2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity Chromatography |
| Gene Alias | CD340; ERBB2; HER-2; HER-2/neu; HER2; NEU; proto-oncogene c-ErbB-2 |
| Gene ID (Entrez) | 2064 |
| Formulation | Aqueous buffered solution containing ≤0.09% sodium azide. |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | A431 Cell Line Expressing EGFR |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | Trastuzumab297.rMAb (also known as Trastuzumab N297A Biosimilar.rMAb) |
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C and protected from prolonged exposure to light. Do not freeze. The monoclonal antibody was purified from tissue culture supernatant or ascites by affinity chromatography. The antibody was conjugated to the dye under optimum conditions that minimize unconjugated dye and antibody. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | HER2 Trastuzumab297.rMAb |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity Chromatography |
| Gene Alias | CD340; ERBB2; HER-2; HER-2/neu; HER2; NEU; proto-oncogene c-ErbB-2 |
| Gene ID (Entrez) | 2064 |
| Formulation | Aqueous buffered solution containing ≤0.09% sodium azide. |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | A431 Cell Line Expressing EGFR |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | Trastuzumab297.rMAb (also known as Trastuzumab N297A Biosimilar.rMAb) |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody, FITC
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.06 mg/mL |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | not available. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | A8B5 |
Rabbit anti-Human IgG Fc Secondary Antibody, FITC, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
| Antigen | IgG Fc |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | Store at 4C in the dark. |
| Purification Method | Affinity Purified |
| Conjugate | Fluorescein |
| Target Species | Human |
| Host Species | Rabbit |
| Applications | Immunocytochemistry,Immunofluorescence |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Rabbit anti-Human IgG Fc fragment Secondary Antibody was produced by repeated immunization with Human IgG F(c) fragment in rabbit. |
| Isotype | IgG |
| Primary or Secondary | Secondary |
Goat anti-Mouse IgG Fc Secondary Antibody, Rhodamine, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Goat Polyclonal Antibody
| Antigen | IgG Fc |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | Store at 4C short term. Aliquot and store at -20C long term. Avoid freeze-thaw cycles. |
| Purification Method | Affinity Purified |
| Conjugate | Rhodamine |
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Applications | Flow Cytometry,Immunocytochemistry,Immunofluorescence |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Goat anti-Mouse IgG Fc fragment Secondary Antibody was produced by repeated immunization with Mouse IgG F(c) fragment in goat. |
| Isotype | IgG |
| Primary or Secondary | Secondary |
Goat anti-Human IgG Fc Secondary Antibody, Texas Red, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Goat Polyclonal Antibody
| Antigen | IgG Fc |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | Store at 4C short term. Aliquot and store at -20C long term. Avoid freeze-thaw cycles. |
| Purification Method | Affinity Purified |
| Conjugate | Texas Red |
| Target Species | Human |
| Host Species | Goat |
| Applications | Flow Cytometry,Immunocytochemistry,Immunofluorescence |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Human IgG F(c) fragment |
| Isotype | IgG |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Pig |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Frozen) |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Pig IgA |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Purified porcine IgA. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Canine |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Frozen) |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Canine IgM |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Purified canine IgM. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C and protected from prolonged exposure to light. Do not freeze. The monoclonal antibody was purified from tissue culture supernatant or ascites by affinity chromatography. The antibody was conjugated to the dye under optimum conditions that minimize unconjugated dye and antibody. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | HER2 Trastuzumab297 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity Chromatography |
| Gene Alias | CD340; ERBB2; HER-2; HER-2/neu; HER2; NEU; proto-oncogene c-ErbB-2 |
| Gene ID (Entrez) | 2064 |
| Formulation | Aqueous buffered solution containing ≤0.09% sodium azide. |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | A431 Cell Line Expressing EGFR |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | Trastuzumab297.rMAb (also known as Trastuzumab N297A Biosimilar.rMAb) |
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C and protected from prolonged exposure to light. Do not freeze. The monoclonal antibody was purified from tissue culture supernatant or ascites by affinity chromatography. The antibody was conjugated to the dye under optimum conditions that minimize unconjugated dye and antibody. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | HER2 Trastuzumab297.rMAb |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity Chromatography |
| Gene Alias | CD340; ERBB2; HER-2; HER-2/neu; HER2; NEU; proto-oncogene c-ErbB-2 |
| Gene ID (Entrez) | 2064 |
| Formulation | Aqueous buffered solution containing ≤0.09% sodium azide. |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | A431 Cell Line Expressing EGFR |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | Trastuzumab297.rMAb (also known as Trastuzumab N297A Biosimilar.rMAb) |
Donkey anti-Human IgG (H+L) Secondary Antibody, HRP, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Donkey Polyclonal Antibody
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C and protected from prolonged exposure to light. Do not freeze. The monoclonal antibody was purified from tissue culture supernatant or ascites by affinity chromatography. The antibody was conjugated to the dye under optimum conditions that minimize unconjugated dye and antibody. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Human |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | HER2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity Chromatography |
| Gene Alias | CD340; ERBB2; HER-2; HER-2/neu; HER2; NEU; proto-oncogene c-ErbB-2 |
| Gene ID (Entrez) | 2064 |
| Formulation | Aqueous buffered solution containing ≤0.09% sodium azide. |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | A431 Cell Line Expressing EGFR |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | Trastuzumab297.rMAb (also known as Trastuzumab N297A Biosimilar.rMAb) |
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Pig |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Frozen) |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Pig IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Proprietary Immunogen. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |